Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Prázdninový regionHospodářský regionKulturní regionRegionální management

Johanitská komenda sv. Zdislavy v Českém Dubu

Johanitská komenda sv. ZdislavyJohanitská komenda sv. Zdislavy v Českém Dubu je částečně zachovalým komplexem klášterních budov ze 40. let 13. století. Z dochovaných prostor je nejvýznamnější pozdně románská kaple sv. Jana Křtitele a tzv. „Velký sál“ románsko-gotické klášterní budovy, v němž mohou návštěvníci dodnes spatřit původní klenutí s klenebními pasy, středověká okna a další historické stavební detaily.

Komendu, tj. opevněný klášter rytířského řádu, zde založil krátce po roce 1237 český velmož Havel z Lemberka, manžel sv. Zdislavy, patronky Podještědí a Zemí českých, obecně patronky rodin, chudých a nemocných. Sv. Zdislava, proslulá skrze svou špitálnickou činnost a léčitelské zázraky, se o „své“ nemocné starala velmi pravděpodobně právě ve špitále patřícím zdejší johanitské komendě.

Jako klášter johanitů fungovala budova do husitských válek. Následně byla několikrát rozbořena a částečně přestavěna. Na jejím místě byl postaven renesanční zámek (16.st.) a později městský činžovní dům (19./20. st.).

Pozůstatky ze starých listin známé, leč historií ztracené středověké komendy, byly znovuobjeveny teprve v roce 1991. Tento doslova „senzační“ objev tehdy učinil ředitel místního muzea PhDr. Tomáš Edel. Stalo se tak po dlouhých letech jeho historického i fyzického pátrání, s přispěním štěstí, které přeje připraveným, zejména však díky jeho vytrvalosti a neutuchajícímu nadšení a zápalu pro věc. Pod nic neříkající novodobou zazdívkou jednoho z místních sklepů tehdy narazil na dávno ztracený svět – skrze provedenou sondu poprvé zahlédl jím tolik let hledanou, dlouhá staletí nezvěstnou komendu dubských johanitů.

Překvapení kolem nalezení domněle již dávno zaniklé komendy však ještě nemělo být konečné. V roce 2003, při archeologických vykopávkách v areálu, byl učiněn další nevšední nález. V jednom z hrobů uprostřed johanitského areálu byl nalezen vzácný románský ostatkový kříž zdobený drahokamy, emaily a plastikou korunovaného Krista; vloženou relikvií byla část svatého dřeva. Velkou záhadou českodubské komendy zůstává, komu patřil hrob, v němž byla tato vzácnost nalezena. Šokujícím poznatkem je totiž skutečnost, že hrob uprostřed mužského kláštera nepatřil žádnému z johanitských rytířů, nýbrž ženě.

Johanitská komenda sv. Zdislavy Johanitská komenda sv. Zdislavy Johanitská komenda sv. Zdislavy

 

Johanitskou komendu v Českém Dubu spravuje:

Podještědské muzeum a knihovna, p.o.
Adr: Svobody 31/IV, CZ - 463 43 Český Dub
Tel.: +420 485 147 090 (Museumsbüro), +420 728 045 065 (Museumsführer)
E-mail: muzeum@cdub.cz
Web: www.muzeumceskydub.cz

Otevírací doba:

od dubna do září
od středy do neděle
9:00–17:00 h

Poslední prohlídka začíná v 16:00 h.

Prohlídka expozic Podještědského muzea
v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 h.

Prohlídka johanitské komendy
v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 h.

Johanitská komenda se nachází v centru města na adrese "Starý zámek", asi 7 minut pěšky od Podještědského muzea. Prohlídku komendy je třeba objednat a vstupenky zakoupit v Podještědském muzeu na ulici Svobody 31.
Kontakt na prohlídky komendy: +420 728 045 065.

Vstupné:

Vstupné pouze do komendy (malý okruh):

Plné vstupné
Zlevněné vstupné

60,00 Kč
40,00 Kč

Vstupné do komendy a do expozice muzea (velký okruh):

Plné vstupné
Zlevněné vstupné

100,00 Kč
60,00 Kč

Děti do 6 let zdarma.
Kompletní ceník vstupného viz www.muzeumceskydub.cz.

Parkování:

Parkování je možné přímo v areálu Podještědského muzea (Svobody 31, cca 7 minut pěšky od komendy) nebo na parkovištích v centru města.

 

Faltblatt „Johanitská komenda Český Dub/Böhmisch Aicha”

Faltblatt „Johanitská komenda Český Dub/Böhmisch Aicha”

Kontakt

Podještědské Muzeum
Svobody 32/IV
CZ-463 43 Český Dub

tel./fax: +420 (485) 147090

www.muzeumceskydub.cz
muzeumceskydub@iol.cz